HbA1c

Kompromissitu HbA1c tulemus.

HbA1c on hemoglobiin A, mis on pöördumatult glükeeritud
ühe või mõlema valiiniga β-ahela N-terminaalses osas.

HbA1c on laialdaselt kasutatav biomarker, millel on glükoosiga võrreldes suurem preanalüütiline stabiilsus, see ei nõua patsiendilt enne testimist paastumist ning annab teavet pikaajalise glükeemilise kontrolli jälgimise ja tüsistuste tekkeriski hindamise kohta.

Praeguse seisuga…

on maailmas enam kui 463 miljonil inimesel diabeet (1) ja ligikaudu 50% diabeetikutest on diagnoosimata.

Glükeeritud hemoglobiin (HbA1c) on diabeedi diagnoosimise põhiparameeter, HbA1c peegeldab keskmist vere glükoosisisaldust viimase 3 kuu jooksul.

Kui diabeet on kontrolli all, on soovitatav käia  arsti/diabeediõe vastuvõtul kontrollis 3 kuu järel. Jälgimisvastuvõtul vaadatakse üle eneseravi, mõõdetakse veresuhkrut HbA1c-testiga.

WHO(2) jõudis peaaegu kümme aastat tagasi järeldusele, et HbA1c-d saab kasutada diabeedi diagnostilise testina. Diabeedi diagnoosimisel soovitatakse HbA1c väärtust 6,5% (48 mmol/mol).

HbA1c test on diabeedi tavapärase ravi asendamatu osa.

Tuginedes paljude aastate kogemustele kapillaarelektroforeesi tehnoloogias, on Sebia kohandanud seda tehnoloogiat HbA1c testimiseks. See uuenduslik tehnoloogia annab laboritele ja arstidele täpseid tulemusi, et tagada parim patsiendi jaoks.

HbA1c testi põhimõte

HbA1c mõõdab glükeeritud hemoglobiini. Kuna punaste vereliblede eluiga on umbes 120 päeva, kajastab HbA1c patsiendi viimaste kuude keskmist glükoosikontsentratsiooni.

Kapillaarelektroforees on uue põlvkonna eraldamismeetod, mis tagab HbA1c fraktsiooni selge ja täpse eraldamise ka kõige sagedasemate häirete (labiilne A1c, karbamüleeritud Hb, HbF, heterosügootne S, C, D ja E) juuresolekul. Meetodi kõrge eraldusvõime võimaldab tuvastada homosügootseid hemoglobiini variante (sirprakuline haigus, …), vältides HbA1c raporteerimist HbA puudumisel.

HbA1c mõõtmiseks kasutatakse arvutusvalemit, mida kasutati IFCC võrdlusmeetodi abil ülemaailmsel testi standardiseerimisel, tagades seeläbi usaldusväärsed tulemused igas olukorras:

HbA1c / (HbA1c + HbA0)
HbA1c on IFCC (International Federation of Clinical Chemistry) standardiseeritud parameeter kooskõlas NGSP süsteemiga.

Kapillaarelektroforeesi meetod HbA1c määramiseks:

  • Parim analüütiline meetod – väikseim kõrvalekalle (bias) ja ebatäpsus (imprecision)
  • Meditsiiniline lisandväärtus – hemoglobinopaatiate nähtavus

(Pilt 1.)

Kapillarelektroforeesil eraldatakse hemoglobiini fraktsioonid elektroforeetilise liikuvuse ja elektroosmootilise voo mõjul kõrge pinge tingimustes aluselises puhvris.

Fraktsioonide absorbtsioon detekteeritakse 415nm juures.

Peamised Eelised

Testi juhendid on saadaval Sebia Extranet’is nii eesti kui inglise keeles:

Ref kood Platform/ testi nimetus Läbilaskevõime (testi/tunnis
#2515 Capillarys 3 OCTA HbA1c IFCC 43
#2515 Capillarys 3 TERA HbA1c IFCC 63
#2515 MiniCAP flex-piercing HbA1c IFCC 7
#2515 Capillarys 3 TERA MC3 HbA1c IFCC 176
#2515 Capillarys 3 TERA MC3 HbA1c IFCC 58

*PHORESIS tarkvara versioon 9.30

Viited: