Alkoholism

Kroonilisel liigsel alkoholitarbimisel on kahjulikud tagajärjed üksikisikutele ja ühiskonnale tervikuna, sealhulgas suur majanduslik mõju.

Alkoholi tarvitamist tuleb vältida raseduse ajal, lapsepõlves, autojuhtimise ajal, masinate käsitsemisel, treenimisel, teatud ravimite võtmisel, teatud krooniliste või ägedate haigustega (epilepsia, pankreatiit, viirushepatiit jne) korral. Samuti peaks alkoholi vältima endised alkohoolikud. Rahvatervise kohustus on tugevdada ja jätkata jõupingutusi alkoholi kahjuliku kasutamise vähendamiseks kogu maailmas. Igal tööstusharul, tervishoiuorganisatsioonil ja üksikisikul on oma roll alkoholi liigtarbimise mõju vähendamisel.

Ohutu joomine või vastutustundlik alkoholitarbimine on määratletud järgmiselt:
Naistele: mitte rohkem kui 2-3 ühikut alkoholi keskmiselt päevas (alla 14 nädalas) ja vähemalt kaks alkoholivaba päeva nädalas.
Meestele: mitte rohkem kui 3-4 ühikut alkoholi keskmiselt päevas (alla 21/nädalas) ja vähemalt kaks alkoholivaba päeva nädalas.
Juhuslik tarbimine ei tohiks ületada rohkem kui 4 ühikut korraga.

Diagnoosimine

Kulusäästlik alkoholi kuritarvitamise, diagnoosimise ja jälgimise poliitika kliinikutes, tööstusharudes ja kohtuekspertiisi asutustes parandab kliinilisi tulemusi, vähendab joobes juhtimist, vähendab õnnetusi suuremates tööstusharudes ja säästab seega alkoholiga seotud kahju.

Süsivesikdefitsiitne transferriin (CDT Carbohydrate Deficient Transferrin) on kroonilise alkoholi kuritarvitamise kõige usaldusväärsem veremarker.

Keskmine päevane alkoholitarbimine üle 60 g viimase 2 nädala jooksul suurendab selle markeri protsenti. CDT taseme tõus näitab, et alkohol häirib maksarakkude normaalset keemiat. Enamikul inimestel normaliseerub kõrgenenud CDT mitme nädala jooksul alkoholist hoidumise ajal.

CDT on spetsiifiline raske alkoholitarbimise jaoks.
CDT 30% vähenemine on kooskõlas alkoholitarbimise olulise vähenemisega.

Paljudes aspektides on CDT omadused sarnased HbA1c ja teiste vereanalüüsidega, mis muutuvad sõltuvalt dieedist ja/või terapeutilisest sekkumisest. CDT suurenemine on märk sellest, et inimene on naasnud alkoholi liigtarbimise juurde, pakkudes seeläbi tervishoiutöötajatele tõhusat ja spetsiifilist jälgimisvahendit.

CDT on IFCC soovitatud marker.

Tänu kapillaarelektroforeesi tehnoloogiale ja Phoresis tarkvarale näeme kõiki transferriini isovorme, potensiallseid analüütilisi või geneetilisi interferentse (Tr-variandid, CDG) ja kurvi anomaaliaid (nt. Tsirrootilist profiili) pakkudes niiviisi kõige usaldusvääremaid raporteeritud tulemusi.

Iga-aastane IFCC sertifitseerimine tagab turvalise ja standardiseeritud CDT-IFCC tulemused läbi kõigi laborite, mis kasutavad CDT-IFCC meetodit.

Seadmed:

  • MINICAP FLEX-PIERCING
  • CAPILLARYS 3 OCTA
  • CAPILLARYS 3 TERA

Uus: