KNS

Kesknärvisüsteemi põletikulised haigused hõlmavad suurt hulka autoimmuunhaigusi.

Hulgiskleroos (i.k. Multiple Sclerosis, lühidalt MS) on inimese kõige levinum krooniline kesknärvisüsteemi autoimmuun-põletikuline haigus, mis kahjustab pea- ja seljaaju juhteteid isoleerivat müeliinkesta, aga ka närvirakke.

Üldist

Piirkondlikult on SM-i keskmine keskmine hinnanguline esinemissagedus suurim
Euroopas 3,8 100000 inimese kohta.

Haiguse käigus…
tekivad aju erinevates piirkondades põletikukolded, mis aja jooksul armkoestuvad – sellest pärineb haiguse ajalooline nimetus. SM avaldub enamasti noores täiskasvanueas (20-40 eluaastat), seda esineb 1-2 inimesel 1000 inimese kohta, naistel ligi kaks korda sagedamini kui meestel. Haiguse tekkes mängivad rolli nii keskkonnategurid kui pärilik eelsoodumus. Haiguse sümptomeid on erinevaid, need sõltuvad eelkõige sellest, milliseid juhteteid kolded haaravad, s.o kollete asukohast ajus. Haigusel on mitmeid eri vorme, tavalisim on ägenemistega kulg, kuid on ka progresseeruva kuluga vorme, kusjuures võib esineda ägenemistega vormi üleminek progresseeruvaks. SM sümptomid ja kulg on erinevatel haigetel erinevad ja ka haiguse raskus võib indiviiditi suuresti varieeruda.

Diagnoosimine

Diagnoosimisel kasutatakse lisaks neuroloogilisele läbivaatusele pea- ja seljaaju MRT-uuringut, seljaajuvedeliku- ja vereanalüüse, vajadusel täiendavaid muid uuringuid.
Paljud kesknärvisüsteemi häired on seotud tserebraalse seljaaju vedeliku (CSF) valkude suurenenud kontsentratsiooniga kas hematoentsefaalbarjääri suurenenud läbilaskvuse või immunoglobuliinide, peamiselt IgG sünteesi tõttu kesknärvisüsteemis (KNS).

Intratekaalse IgG sünteesi olemasolu viitab kesknärvisüsteemi põletikulisele haigusele, mis on põhjustatud hulgimüeloomist. Kuigi oligoklonaalne riba ei ole MS-i jaoks diagnostiline ega spetsiifiline, kasutatakse seda laialdaselt toetava teabena ja seda peetakse Euroopa konsensuse ja rahvusvaheliste suuniste kohaselt oluliseks testiks. See on kinnitav kliiniliste MS episoodidega patsientidel ja soovitatav patsientidele, kellel on vaid mõned episoodid või ebaselged kliinilised sümptomid.

Sebia teadmised

Muu hulgas kehtestas Euroopa konsensus kriteeriumid IgG oligoklonaalsete ribade tuvastamiseks liikvoris. HYDRAGEL 3 & 9 CSF ISOFOCUSING testid vastavad kõigile järgmistele kriteeriumidele:

  • Isoelektriline fokusseerimine on kõige resoluutsem ja tundlikum meetod oligoklonaalsete ribade tuvastamiseks
  • Oligoklonaalne IgG tuleb tuvastada spetsiifilise antiseerumiga
  • Intratekaalse IgG sünteesi kinnitamiseks tuleb paralleelselt analüüsida patsiendi seerumit ja liikvorit, et näidata erinevusi IgG jaotuses
  • Tõlgendamise abistamiseks tuleks IgG kontsentratsioon CSF-seerumi proovipaaris reguleerida samale tasemele ning CSF-i kontsentreerimist tuleks vältida.

Viited: